O stylach przywiązania i zaburzeniach więzi


3 października 2023 r.

Jak kontakt z opiekunem wpływa na kształtowanie się prawidłowych schematów relacyjnych?

Serdecznie zapraszamy na warsztat dla rodzin pt.: „Style przywiązania i zaburzenia więzi”, który poprowadzi dla nas Katarzyna Wróż, psycholog.
KIEDY: wtorek 10 października 2023 r. od 16:30 do 19:30.
ZAPISY: wyślij SMS na nr 733 500 565
MIEJSCE: Stowarzyszenie Dla Rodziny ul. Sułkowskiego 9 w Częstochowie
Przypominamy, że na wszystkie działania jest WSTĘP WOLNY!!!
W związku z tym, że liczba miejsc ograniczona obowiązują zapisy SMS 733 500 565.
Opieka do dzieci gwarantowana (dzieci, które 3h zostaną bez mamy - w SMSie KONIECZNIE NALEŻY PODAĆ ILOŚĆ I WIEK DZIECI).
Dziecko rodząc się ma nieodpartą potrzebę bliskości. Wysyła sygnały przywiązaniowe, które powinny być szybko i właściwie zaspokajane. Prawidłowa i responsywna postawa opiekuna buduje w dziecku zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Ta zaś pozwala mu na prawidłowy rozwój psychofizyczny. Właściwa postawa opiekuna, jego dostrojenie się do potrzeb dziecka, jest fundamentem jego rozwoju. Jeśli z jakiegoś powodu, sygnały wysyłane przez dziecko, nie są zaspakajane w sposób prawidłowy, opiekun robi to częściowo lub nieadekwatnie, dziecko, by przetrwać musi wytworzyć, swego rodzaju, mechanizm obronny. Tym mechanizmem jest zabezpieczny styl przywiązania. Styl przywiązania, jaki wytworzy dziecko w pierwszym okresie życia, ma wpływ na kształtowanie się jego późniejszych związków i relacji a także postrzeganie siebie i świata. Jest swoistym skryptem na życie. Mechanizmy wykształcone w dzieciństwie po to, by przetrwać konkretny rodzaj relacji, działają w dorosłości. Rozpoznanie własnego stylu przywiązania, przyjrzenie się własnym mechanizmom obronnym pozwala zrozumieć siebie i pracować nad zmianą. Świadomość tego jak funkcjonujemy, pozwala też nie przenosić niewłaściwych wzorców na dzieci. Wiedza to narzędzie do tego, by w opiece nad dzieckiem i kształtowaniu jego osobowości kierować się prawidłowymi wzorcami. To wiedza niezbędna rodzicowi, często zagubionego w gąszczu rad i własnych ograniczeń.
To warsztat, na którym powiemy o tym, jak kontakt z opiekunem wpływa na kształtowanie się prawidłowych schematów relacyjnych zarówno                    w dzieciństwie jak i dorosłości.
Ponadto powiemy o:
1. stylach przywiązania oraz zaburzeniach więzi wg Johna Bowlby,
2. figurach przywiązania i istotnej roli pierwszego opiekuna dziecka. Dlaczego empatyczne dostrojenie i responsywność są kluczowe dla prawidłowego rozwoju stylu przywiązania i psychiki dziecka?
3. zmianach stylu przywiązania. O tym, jak wiedza na temat stylów przywiązania pozwala na pracę nad zmianą niewłaściwego wzorca na każdym etapie życia.
Razem tworzymy miejsca przyjazne Rodzinom!
Dofinansowano przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w konkursie Po Pierwsze Rodzina.

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter