Emocjonujące, rodzicielskie warsztaty


26 września 2023 r.

Kiedy emocje biorą górę i padają słowa, które czasem blokują nas na całe życie.

Za nami kolejny warsztat #FamilySpotCzęstochowa.
Tym razem warsztat dla rodziców pt.: ,,Słowa rodziców, które niszczą dziecko''. Znowu było emocjonująco!
Rodzice mogli odegrać scenki, w których wcielali się także w dzieci. Scenki z życia wzięte, w których emocje biorą górę i padają słowa, które czasem blokują nas na całe życie. Omówione zostały zwroty:
‼️Nie pyskuj! które odbierają głos.
‼️Nie płacz! które zamrażają emocje.
‼️Nie rób kłopotu! które zasłaniają potrzeby dziecka.
‼️Nie wydziwiaj! które zabierają odwagę wyrażania siebie.
Był czas na refleksję i podzielenie się, skąd u wielu z nas przekonania, że ,,Dziewczynki się nie złoszczą'', ,,Chłopaki nie płaczą''. Nie brakło przykładów z życia. Dla rodziców był to czas na spojrzenie z perspektywy dziecka, bo przecież rodzice wiedzą, co przeżywają. Czy zawsze jednak wiedzą, co przeżywają dzieci...? Niejeden z dorosłych przeniósł się pamięcią do czasu, kiedy sam był dzieckiem. Potem refleksja - to dlatego teraz mam tak, jak mam. Warsztat i ćwiczenia miały pomóc w szerszym spojrzeniu na naszą codzienność. Słowa, których używamy do swoich dzieci, będą miały realny wpływ na to, jak będą się czuć, jak będą funkcjonować i w jakie relacje będą wchodzić jako dorośli.
W trakcie spotkania naszymi dziećmi zaopiekowała się niezawodna ekipa Kolorowo i Bombowo - Obozy, Eventy, Warsztaty. Tym razem dzieci wzięły na warsztat swoje marzenia. Dzieci chętnie o nich mówiły. Następnie przystąpiły do wykonania mapy marzeń, które pokazały, co jest ważne i wartościowe. Dzieci odkryły, że mapa marzeń pokazuje, co tak naprawdę dla nich się liczy, a co może gdzieś po drodze zgubiły. Powstały piękne prace. Był też czas na słodkie przekąski i posiłek, który po zajęciach szkolnych był mile widziany.
Dziękujemy Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych za zaproszenie i możliwość skorzystania z pomieszczeń.
Razem tworzymy miejsca przyjazne Rodzinom!

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter