Co zrobić, żeby znaleźć balans między życiem realnym i w sieci?


17 października 2023 r.

O ekranowych zagrożeniach, które są szczególnie niebezpieczne dla dzieci.

Za nami 3h warsztat pt. "Dzieci w sieci" w całości poświęcony tematowi ekranów. Naszą ekspertką była Małgorzata Dudzińska - Pozytywna Dyscyplina - Wieluń, za co serdecznie dziękujemy.
Wiemy dobrze, że nowe technologie są nieodłączną częścią naszej rzeczywistości i przynoszą konkretne udogodniania i możliwości. Z drugiej strony napotykamy na trudności i zagrożenia, które są szczególnie niebezpieczne dla dzieci i nastolatków. Dlatego bardzo ważnym zagadnieniem warsztatu było m.in. znalezienie odpowiedzi na pytania co zrobić, żeby znaleźć balans między życiem realnym i w sieci oraz jak chronić najmłodszych.
Kluczowe okazują się:
* codzienne budowanie relacji z dzieckiem i nastolatkiem, które odbywa się w czasie bez "ekranów",
* rodzicielskie modelowanie, czyli podejście dorosłych do "ekranów",
* ustalone i przestrzegane zasady, te same albo bardzo podobne zasady, które obowiązują także dorosłych np. posiłki bez ekranów,
* odnalezienie hobby czyli zainteresowania, które sprawiają radość,
* omówienie zasad netykiety tj. reguł obowiązujących w sieci,
* edukacja o bezpieczeństwie w sieci.
Był też czas na pogłębienie relacji między Uczestnikami, dobrą kawę i słodkości. To był dobry czas!
W trakcie warsztatów naszymi dziećmi zaopiekowały się animatorki - wolontariuszki: Ania i Marysia. Zaproponowały naszym dzieciom pracę plastyczną: „Wyklejanie z bibuły”. Zabawa wyklejania kulkami z bibuły to bardzo lubiana przez dzieci zabawa sensoryczna. Pobudza wyobraźnię i ćwiczy sprawność rączek. Czasem trudna w wykonaniu dla młodszych dzieci, ale jakże pięknie wyglądająca praca. Wyklejanki z bibuły to doskonała forma zabawy dla dzieci, uczy cierpliwości, ale też rozwija manualnie, poprawia zręczność, motorykę małą. Powstały piękne prace ubogacające naszą dziecięcą galerię. Dzieci chętnie skorzystały ze słodkiego poczęstunku i posiłku.
Cieszymy się, że warsztat cieszył się tak dużym zainteresowaniem i zapraszamy na kolejne spotkania w ramach projektu FAMILY SPOT.
Razem tworzymy miejsca przyjazne Rodzinom!

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter