W życiu nie chodzi o szlifowanie słabości, ale o doskonalenie tego, co wychodzi nam najlepiej


12 grudnia 2023 r.

Już wiemy co robić, żeby osiągnąć prawdziwe mistrzostwo w swoim obszarze mocy.

#FamilySpotCzęstochowa i Przyjaciele - to najlepsza ekipa na świecie! Fantastycznie, że mamy taką fascynującą przestrzeń rodzicielską, gdzie poprzez dedykowane programy zajęć, kładzie się nacisk na rozwój kompetencji rodzicielskich oraz integrację lokalnych społeczności.
Za nami już ostatni wtorkowy w tej edycji warsztat w ramach projektu #FamilySpot. Dziś poruszyliśmy ogromnie ważny temat jakim są TALENTY. Wiemy już, że każdy z nas jest cudem do odkrycia, a nie błędem do poprawienia! Takie było hasło przewodnie tego warsztatu.
#Talenty to połączenia neuronów, które powstają w mózgu od 0 do 16 roku życia. Za każdym razem, gdy używamy tych połączeń np. w komunikacji, we współczuciu, w działaniach matematycznych, połączenia te produkują endorfiny i wtedy czujemy się dobrze. W taki sposób mózg zadbał o to, abyśmy naturalnie i intuicyjnie wiedzieli, do czego nas ciągnie, ponieważ robiąc to, czujemy radość i zadowolenie. Padło wiele przykładów z życia, nazwaliśmy i omówiliśmy wiele talentów, takich jak: rozwaga, empatia, intelekt, analityk, maksymalista, rywalizacja, indywidualizacja czy wzjoner. Bo to wszystko są talenty. Dowiedzieliśmy się także sporo o Teście Gallupa - narzędziu, które bada te talenty zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Mocno wybrzmiało, że w życiu nie chodzi o szlifowanie słabości, ale o doskonalenie tego, co wychodzi nam najlepiej.
Jeśli poświęcamy więcej czasu na rozwój kompetencji, których nam brak niż na rozwój swoich mocnych stron, to wg Instytutu Gallupa najwyżej dojdziemy do mistrzostwa w przeciętności. A chodzi o to, żeby osiągnąć prawdziwe mistrzostwo w swoim obszarze mocy. Zrozumienie siebie i swoich talentów pozwala nam lepiej zrozumieć działania innych. Wszyscy chcemy czuć, że jesteśmy utalentowani i potrzebni. Zarówno my dorośli jak i nasze dzieci. Chcemy, by inni widzieli w nas wartość. Nie wszyscy mamy talenty jawne, które łatwo dostrzec innym. Za to wszyscy mamy talenty ukryte, które czekają na odkrycie i dzięki którym poczujemy się jak bohaterowie bajek, którzy mają MOC.
W trakcie zajęć naszymi cudami do odkrywania zajęła się tradycyjnie Fundacja Kolorowa i bombowa ekipa animatorów Kolorowo i Bombowo - Obozy, Eventy, Warsztaty. Z dziećmi omówiliśmy temat talentów i każdy mógł wypowiedzieć się o swoich zaiteresowaniach oraz o tym, co uwielbia robić. Było sporo o marzeniach, które w przyszłości przełożą się na realne działania. Dziś zależało nam na tym, by każde dziecko wyszło z przekonaniem, że ma w sobie to piękno, które od dzieciństwa nosimy w sobie, a na które czeka świat. Potem zaprosiliśmy dzieci do domowego kina, takiego z popcornem.

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter