Jestem OK taki, jaki jestem!


21 listopada 2023 r.

Czy wiesz, że sposób, w jaki mówimy teraz do dzieci, kiedyś stanie się ich własnym głosem?

„Jestem OK taki, jaki jestem” czyli warsztat o tym, jak wspierać dzieci w budowaniu poczucia własnej wartości już za nami. Zarówno dziecko, jak i dorosły, który tak może powiedzieć o sobie, nie musi nikomu niczego udowadniać, porównywać się z innymi czy uzależniać swoich działań od oceny innych. Może żyć swoim życiem. I biorąc za nie odpowiedzialność, kierować swoim postępowaniem tak, by czuć się dobrze w swoim towarzystwie.
Temat warsztatu zgromadził ponownie sporą ilość rodziców, którzy pracują nad polepszeniem relacji z dziećmi. Wiemy już o tym, że osoba o dobrze rozwiniętym poczuciu własnej wartości czuje się dobrze sama ze sobą, jest niezależna. Wewnętrzny głos poczucia własnej wartości mówi: "Jestem w porządku, mam swoją wartość po prostu dlatego, że istnieję".
Mocne i stabilne poczucie własnej wartości jest podstawą życia w zgodzie z samym sobą i tworzenia harmonijnych i satysfakcjonujących relacji społecznych. Akceptująca i życzliwa miłość rodzica są podstawą, na której dziecko buduje poczucie własnej wartości. Poczucie własnej wartości nie rośnie tylko od bycia kochanym, ale od bycia widzianym i uznanym.
Ważne! ...od bycia widzianym...
Zanim poruszone zostały tematy budowania poczucia własnej wartości u dzieci, dorośli-rodzice przyjrzeli się jak to jest u nich w filarach (bezwarunkowej wartość, bezwarunkowej miłości i wzrastaniu), na których stoi poczucie własnej wartości.
Słowa, które budują poczucie własnej wartości u dzieci:
1. "Jesteś ważny”.
2. „Twoje zdanie się liczy”.
3.  „Kocham cię”.
4.  „Akceptuję cię”.
5.  „Masz prawo czuć wszystkie emocje”.
6. „Każdy z nas jest inny”.
Uświadomiliśmy sobie, że kiedyś sposób, w jaki mówimy do dzieci, stanie się ich własnym głosem. Temat trudny, mega ważny. Na koniec warsztatów rozbrzmiały się gromkie brawa dla prowadzącej Katarzyna Wróż, która w K2 Specjalistyczne Centrum Terapii - Katarzyna Wróż pomaga podopiecznym funkcjonować w otaczającym świecie. Dziękujemy.
Razem tworzymy miejsca przyjazne Rodzinom!

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter