Jasna Góra odkryta na nowo


30 stycznia 2024 r.

"Cudze chwalicie, Swego nie znacie, Sami nie wiecie, Co posiadacie"...

"Cudze chwalicie, Swego nie znacie, Sami nie wiecie, Co posiadacie" - słowa Stanisława Jachowicza są nadal aktualne.
W dniu dzisiejszym zaprosiliśmy Rodziny do zwiedzania obiektów Jasnej Góry. To jedno z pięciu światowych Sanktuariów Maryjnych, do którego od wieków przybywają królowie, papieże, prezydenci, osobistości światowej sławy, reprezentanci różnych grup społecznych, późniejsi święci, pątnicy. Siostra Faustyna, przewodnik Jasnej Góry, oprowadziła nas i zapoznała z faktami historycznymi dotyczącymi Cudownego Obrazu Matki Bożej oraz samej Jasnej Góry. To była genialna lekcja historii. Powtórka już za tydzień.
Dowiedzieliśmy się o legendzie, która mówi, że ikonę Matki Bożej Częstochowskiej miał namalować św. Łukasz, a niektórzy jeszcze dodają, że uczynił to na deskach od stołu Świętej Rodziny. Tak daleko nasza wiedza nie sięga, wiemy natomiast, że na ziemiach polskich obraz pojawił się w XIV wieku za sprawą księcia Władysława Opolczyka. W 1382 roku ufundował on klasztor paulinów w Częstochowie i tam też - w 1384 roku - umieścił obraz. Zapewne nikt jeszcze wtedy nie przypuszczał, że ten obraz i to miejsce staną się tak istotne dla Polaków w kolejnych wiekach. Każdy wie, że na Jasnej Górze jest kaplica z Cudownym Obrazem Matki Bożej, ale jest tam też wiele innych ciekawych miejsc, do których mogliśmy dzisiaj zajrzeć. Zwiedziliśmy:
I. Bibiotekę Jasnogórską,
II. Kaplicę Cudownego Obrazu,
III. Bazylikę,
IV. Salę rycerską i furtę klasztorną,
V. Skarbiec Jasnogórski,
VI. Bastion św. Rocha - Skarbiec Pamięci Narodu.
Dziękujemy i wyrażamy ogromną wdzięczność Jasnogórska Rodzina Różańcowa za możliwość bezpłatnego zwiedzania. Matce Bożej zawierzamy losy naszych Rodzin. Wszystkich zachęcamy do zwiedzania Jasnej Góry.

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter