Doświadczenie rodziny. Eksperymenty na wesoło.
Integracja rodzinna to też profilaktyka!
Dziękujemy Stowarzyszenie "DLA RODZINY"/Częstochowskie Centrum Wsparcia Rodziny za zaproszenie do współtworzenia przestrzeni rodzicielskich.
Już dziś można się zapisać na trzeci warsztat profilaktyczny pt."Doświadczenie rodziny. Eksperymenty na wesoło".
Czy kreatywna zabawa z dziećmi jest trudna? Skąd wziąć potrzebne do niej materiały? I co najważniejsze – w co się bawić? Z pewnością takie pytania nurtują niejednego rodzica, który chciałby, aby jego pociecha rozwijała się jak najlepiej. Dlatego na warsztacie integracyjnym pt. ”Doświadczenie rodziny” odpowiemy na te pytania oraz postawimy na zabawy rozwijające kreatywność, które nie tylko pozytywnie wpłyną na rozwój każdego dziecka, ale także będą propozycją spędzenia rodzinnego, wartościowego czasu. Bo „najlepsza” profilaktyka uzależnień zaczyna się już we wczesnym dzieciństwie kiedy spędzamy z dziećmi czas i budujemy trwałe relacje. Udowodniono, że bezpieczna więź jest najlepszym sposobem zapobiegania uzależnieniu w późniejszym życiu. Dzieci z silnym przywiązaniem lepiej radzą sobie z emocjami i stresem, osiągają lepsze wyniki w szkole i cieszą się lepszym zdrowiem przez całe życie.
Podczas spotkania - które skierowane jest do całych rodzin - za pomocą prostych i zabawnych doświadczeń, odkrywających niezwykłą moc zwykłych, codziennych przedmiotów i substancji, doświadczymy niezapomnianego czasu spędzonego w gronie rodzinnym. Bo kto powiedział, że szykowanie herbaty z cytryną musi być nudne? Może razem z mamą będziecie przesyłać sobie tajne cytrynowe informacje? A może przybory do domowych napraw taty zamienią się w magiczną różdżkę, która pozwoli latać pewnym przedmiotom? O tym wszystkim i o wielu innych, dowiecie się podczas rodzinnego spotkania z doświadczeniami.
KIEDY: sobota - 26 października 2024 - od 10:00 do 13:00.
ZAPISY OBOWIĄZKOWE: wyślij SMS na nr 733 500 565
MIEJSCE: ul. Jasnogórska 84/90 w Częstochowie, wejście od tyłu budynku TZN
PARKING: dla uczestników warsztatu możliwy wjazd na teren TZN
WSTĘP: na wszystkie działania jest WSTĘP WOLNY
W związku z tym, że liczba miejsc jest ograniczona - obowiązują zapisy SMS 733 500 565.
KONIECZNIE NALEŻY PODAĆ IMIONA I WIEK DZIECI).
W świat rodzinnych doświadczeń wprowadzi nas Maria Kopacka-Fornal, prywatnie szczęśliwa żona i mama dwójki dzieci. Zawodowo dziennikarz, autorka książki i nauczyciel z 20-letnim doświadczeniem. Pracowała zarówno z kilkuosobowymi grupami, jak i z indywidualnymi uczniami w różnym wieku. Stworzyła autorską metodę nauczania języka angielskiego pozwalającą dotrzeć do dzieci poniżej 5 roku życia oraz do uczniów z Zespołem Aspergera.
Prowadzone zajęcia integracyjne realizujemy w formie warsztatów, bo uważamy, że to najlepszy i najskuteczniejszy sposób na rozwijanie wyobraźni, kreatywności i dziecięcej ciekawości. Już starożytny myśliciel, Konfucjusz, podkreślał wartość samodzielnego działania, mówiąc, że aby coś zrozumieć trzeba to po prostu zrobić. Dlatego naszym głównym celem jest pozwolenie dzieciom na aktywne zaangażowanie się w wykonywane doświadczenia. Podczas tych warsztatów uczestnicy będą indywidualnie lub w rodzinnych parach wykonywać eksperymenty, mieszać, dodawać, sprawdzać i obserwować jak niesamowity i zaskakujący jest świat nauki.
Dlaczego warto wziąć udział?
Zabawy z rodzicami mają ogromny wpływ na dziecko. Dorośli nierzadko nie zdają sobie sprawy lub po prostu zapominają, o tym, że syn lub córka, chcąc nie chcąc, cały czas ich obserwuje. To oni stanowią dla malucha pierwszy wzór dorosłego człowieka.
Zabawy z rodzicami rozwijają społeczno-emocjonalne zdolności dziecka. Uczą pierwszych zasad, jakie panują w stosunkach międzyludzkich.
Nawet najprostsze, wspólnie wykonywane czynności, są dzieciom potrzebne. Zabawy z rodzicami sprawiają, że dziecko czuje się słuchane, ważne i doceniane. Pewność, że mama lub tata są wokół niego obecni, pomaga maluchowi czuć się pewniej. Dziecko wie, że ma zawsze blisko siebie opiekunów, więc świat nie jest zły i groźny. Budujemy relację.
Wspólna zabawa sprawia, że rodziny są szczęśliwsze, ich członkowie stają się sobie bliżsi, co w rezultacie staje się najlepszym sposobem zapobiegania uzależnieniu w późniejszym życiu dzieci.
Razem tworzymy miejsca przyjazne Rodzinom!
Program profilaktyczny realizowany jest ze środków Gminy Miasta Częstochowy.